HALI YIKAMA

Mersin Halı Yıkama

Halılarımız otomatik makinelerde yıkanmaktadır. Örnek olarak halı yıkama, bölümü halı sıkma bölümü, halı kurutma ve paketlemeye hazırlama bölümü olarak işyerinde iyi bir çalışma ortamı kurulmalıdır ki, halıların iyi ve rahat bir şekilde temizlenmesi açısından, müşteri memnuniyetinin sağlanması adına faydalı olacaktır. Evlerimizde en çok kirlenen ve kir tutan ev eşyalarından biri de halılardır. Eskiden büyüklerimiz, evlerinin önüne inerler, musluklarına da bir hortum bağlarlar, halılarını çiğneyerek yıkarlarmış. Günümüzde ise, halı yıkama yapan profesyonel yerler, halı yıkama işlemini yapıyor. Ama sizin de aklınız acaba o halı nasıl yıkanıyor, kendim mi yıkamalıyım gibi sorulara gidiyorsa neler yapabiliriz bir düşünelim.

Halılarınızı temizlemeye lekelerden başlayın. Bunun için de ufak çaplı bir araştırmaya ihtiyacınız var. Hangi leke nasıl çıkacağını ve neyle çıkacağını bilmeniz, halılarınızı yıpratmadan temizlemenize yardımcı olacaktır. Mesela en zor lekelerden biri yağ lekesidir. Yağ lekesini çıkarmak için bir sürü deterjana ihtiyacınız yoktur. Mutfağınızda bulunan karbonat, yağ lekesini çıkarmak için gerekli olan malzemedir. Yağ, halınıza yeni döküldüyse öncelikle kuru bir peçete yardımıyla bastırmadan sıvıyı alınız ardından karbonatı döküp, çok bastırmadan bir bez yardımıyla ovmanız, lekeden hızlıca kurtulmanızı sağlar.

Halınızı yıkarken, anti-bakteriyel ve içinde ağır kimyasallar içermeyen bir ya da iki adet halı yıkamak için üretilmiş deterjanlar size yetecektir. Temizlik esnasında kullanacağınız bezler de anti-bakteriyel temizlik bezleri olmalıdır. Böylelikle halınızda bez kalıntıları kalmaz, halınızın tüylerine zarar vermez, halınızda tüylenme yapmaz ya da bez, rengini halıya vermez.

Halınızda başka lekeler bulunuyorsa da bu halı deterjanlarını kullanıp ılık su yardımıyla ovarak ya da fırçalayarak temizlemeniz gerekmektedir. Fırçanızın yumuşak kıllı olmasını tercih ediniz.

Eğer halınızı baştan aşağı temizlemek isterseniz de eskilerdeki yöntemi kullanmalısınız. Ama öncesinde elektirikli süpürge yardımıyla iyice sürpürdüğünüze emin olun. Ardından geniş bir alana halınızı serip, halı deterjanları ve ılık su kullanarak bir fırça yardımıyla yıkayabilirsiniz. Ancak halınızı sürekli yıkamanız da halınızın renklerini soldurabilir ve çabuk eskimesine neden olabilir. Bu nedenle olabildiğince halınızı temiz kullanmanız tavsiye edilir. Yıkama işlemi bittikten sonra halılarınızı iyice kurutmalısınız aksi takdirde nemli kalması halınızın çürümesine ve çilelenmesine neden olabilir.